“HOŞGÖRܔ SERGİSİ ESKİŞEHİR’DE

EĞİTİM KARİKATÜRLERİ MÜZESİ’NDE

 

44 ülkeden, 140 karikatürist, 452 eserle “Kültürlerarası Hoşgörü”de buluştu.

 

Aktiffelsefe-Yeni Yüksektepe Kültür Derneği, geleneksel olarak düzenlediği İstanbul Uluslararası Karikatür Festivali’nin 5.’sinde “Kültürlerarası Hoşgörü” temasını işledi. Dillerin farklılığını aşan karikatür sanatıyla; felsefi hayatı yansıtan “kültürlerarası hoşgörü” gündeme getirilerek, günümüzde insanlığın ihtiyacı olan erdemler hatırlatıldı.

Yeni Yüksektepe Kültür Derneği’nin gönüllü üyeleri tarafından İstanbul’da  gerçekleştirilen festivale tüm dünya karikatüristlerinin ilgisi büyük oldu. Festivale 44 ülkeden 140 karikatürcü, 452 eseriyle katıldı.

Çok ses getiren bu festivalin karikatürlerinden bir seçki şimdi Eskişehir’de Anadolu Üniversitesi Eğitim Karikatürleri Müzesi’nde sergileniyor. 11 Şubat 2009 Çarşamba günü, Saat: 17.30’da,  derneğin “Müzik Atelyesi” grubunun müzik dinletisi eşliğinde açılacak olan sergi 6 Marta kadar izlenebilecek.

Derneğin Eskişehir Şube Başkanı Ezgi Uzgel Özkan: Gittikçe fanatizmin arttığı ve hoşgörünün azaldığı bu zamanlarda kültürlerarası hoşgörüye dikkat çekmek istediklerini vurgularken, Anadolu Üniversitesi Rektörlüğü’ne özellikle teşekkür etti. Serginin açıldığı Eğitim Karikatürleri Müzesi’ni çok beğendiğini söyleyen Özkan; “Böyle bir müzenin örneği yok, bu yapıyı yaşatan Anadolu Üniversitesi yönetimini tebrik ediyoruz” dedi.

Uluslararası düzeyde yoğun katılımın geleneksel hale geldiği Yeni Yüksektepe Karikatür Festivallerinin kısa tarihçesinden söz etmek gerekirse: 1996 yılında gerçekleştirilen Uluslararası İstanbul Karikatür Festivali’nin 1.si “serbest” konuda olmuştur. Bu sergi; 9 ülkeden 12 karikatüristin 36 eseriyle yapılmıştır. 2000 yılında yapılan 2. festivalde “Doğu-Batı” konusu verilmiş, 20 ülkeden 59 karikatürcü 143 eseriyle katılımda bulunmuştur. 2003 yılında yapılan “Su ve Yaşam” konulu 3. Uluslararası Karikatür Festivali’ne 34 ülkeden 102 sanatçı, 297 eser göndermiştir. 2005 yılında 4. Festivalde karikatürcüler “Küresel Isınma” konusunu ele almışlardır. 4. Festivale de 30 ülkeden 118 karikatürcü, 281 eseri ile katılmıştır.

Her festivalde güncel ve evrensel bir konuyu gündeme getirmeyi ilke edinen festival kurulu, festival sırasında paneller yapmış, dünya çapında tanınmış karikatürcüleri Türkiye’ye getirerek  halkın ilgisini çekmeyi başarmıştır.