MUHAMMET ŞENGÖZ’ün “32 Dişli” KARİKATÜR SERGİSİ

 

Ulusal ve uluslararası pek çok ödül sahibi Muhammet ŞENGÖZ Eskişehirli karikatürseverlerle buluşuyor. 8 Şubat Salı günü Saat:17.30’da Anadolu Üniversitesi Eğitim Karikatürleri Müzesi’nde açılacak sergide sanatçının 32 yıllık sanat yaşamında çizdiklerinden örnekler veriliyor. Renkli ve siyahbeyaz 60 karikatürden oluşan sergide sanatçının kendine özgü üslubu ve rahat çizgi anlayışı dikkati çekiyor.

  

  Muhammet ŞENGÖZ; 1964 yılında İzmit’te doğdu. 1987’de Marmara Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Grafik Bölümü’nden mezun oldu. 1990’da yüksek lisansını tamamladı, 1995 yılında da “Sanatta Yeterlik” (doktoraya eşdeğer) yaptı.

  

  Karikatürleri çeşitli dergi ve yerel gazetelerde yayınlandı. Profesyonel anlamda ilk karikatürü 1979 yılında GIRGIR Mizah dergisinde yayınlandı. Ulusal ve uluslararası Karikatür ve Baskıresim yarışmalarında 65 ödül kazandı. 1995 yılında Kocaeli’de yerel bir gazetenin düzenlediği “Doruktakiler 95” seçiminde sanat alanında “Yılın Sanatçısı”, Ankara Karikatür Vakfı tarafından da “Yılın Karikatürcüsü” seçildi. Ödül olarak ilk karikatür kitabı basıldı. 17 Ağustos 1999 depreminde çizdiği karikatürlerini “Orada kimse var mı!” adlı kitapta toparlayarak 17 Ağustos 2001 yılında İkinci kitabını yayınladı... Özgür Kocaeli Gazetesi’nde “Çizdimgitti” köşesinde çizdiği günlük karikatürlerini 2003 Mart ayında bir araya getirerek “Çizdimgitti” adlı üçüncü kitabını Özgür Kocaeli Yayınları arasından çıkardı. Aynı gazetede günlük karikatürler çizmeye devam ediyor. Ayrıca Notos Öykü Edebiyat Dergi’sine illustrasyonlar çizmektedir.

  

  1994-2009 yılları arasında Kocaeli Kültür Müdürlüğü’ne bağlı olarak kurulan Fikret Mualla Resim Atölyesi’nde üniversitelerin Güzel Sanatlar Fakültelerine hazırlık adına pek çok öğrenci yetiştirdi. Halen karikatür ve resim çalışmalarını İzmit’te kendi atölyesinde sürdürmekte...

  

  Muhammet ŞENGÖZ’ün kişisel sergisi 4 Mart’a kadar izlenebilecek.

  

  

  

  

MUHAMMET ŞENGÖZ “32 Dişli” KARİKATÜR SERGİSİ

Açılış: 8 Şubat 2011  Salı Saat: 17.30

Yer:  Anadolu Üniversitesi Eğitim Karikatürleri Müzesi

Akcami Mh. Malhatun Sk. No:6 Odunpazarı ESKİŞEHİR

Sergi Süresi: 08 Şubat 2011 - 04 Mart 2011