BULGARİSTAN KARİKATÜR SERGİSİ AÇILDI

Bulgaristan’ın Gabrovo kentinde bulunan dünyaca ün yapmış MİZAH ve HİCİV EVİ Müzesi’nin koleksiyonundan derlenen                                                       Bulgaristan Karikatürleri Sergisi 30 Eylül Çarşamba Günü Saat: 17.30da Eğitim Karikatürleri Müzesi’nde açıldı.

                Açılış görkemli bir kalabalık eşliğinde törenle yapıldı. Açılışta Bulgaristan Mizah ve Hiciv Evi Müzesi Müdürü Tatyana Tsankova,                                        Sanat Danışmanı Yordanka Shiyakova ve Sika Pencheva bulunarak bir konuşma yaptılar.

Sergi için 17 Bulgar karikatürcü her biri üçer karikatür çizerek Avrupa Birliği konusunda görüşlerini ortaya koyuyorlar.

Açılışta bir konuşma yapan Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Zühtü ALTAN,  Anadolu Üniversitesi Eğitim Karikatürleri Müzesi’nin                                                   2009-2010 sanat sezonunun ilk etkinliğinin önemli bir sergiyle başladığını belirterek Bulgaristan’dan gelen konuklara teşekkür etti.                                                   Sergi açılışında Büyükşehir Belediye Başkanı Prof. Dr. Yılmaz BÜYÜKERŞEN de katılımcılarla tanıştı.

                Bulgaristan Karikatürleri Sergisi’nde eserleri yer alan karikatürcüler:

Alla Chavdar Georgiev, Anatoliy Stankulov, Valentin Georgiev, Vaselin Zidarov, Dechko Nikolov, Zhivko Tenev, Ivailo Tsvetkov,                                                         Ivan Kutuzov- Kuti, Ilian Savkov, Lyubomir Mihailov, Plamen Penev, Rumen Dragostinov, Svetlin Stefanov, Stoyan Dechev,                                                                   Hristo Komarnitski, Tsocho Peev , Chavdar Nikolov.

 

                Sergi açılışında aynı tarihlerde Anadolu Üniversitesi’nde yapılan Karikatür Müzeleri Yöneticiler Buluşması’na katılan                                                              on ayrı müzenin (Belçika, Bulgaristan, Endonezya, İran, Polonya, Sırbistan, Lüksemburg, Azerbaycan, Japonya ve Türkiye)                                                         karikatür müzelerinin yöneticileri de bulundu.