1 - 2

4. Karikatür Müzeleri Yöneticiler Buluşması

      

 

 

2. Karikatür Müzeleri Yöneticiler Buluşması

 

 

1. Uluslararası Turizm Karikatürleri Yarışması Sergisi Nevşehir’de

    

      

    

Anadolu Üniversitesi Karikatür Sanatını Araştırma ve Uygulama Merkezi, Turizm Yazarları ve Gazetecileri Derneği ile Anatolia: Turizm Araştırmaları Dergisi'nin işbirliğinde birincisi düzenlenen Uluslararası Turizm Karikaturleri Yarışması'na 50 ülkeden 269 karikatür sanatcısı 599 çalışma ile katıldı. Prof. Atila OZER, Kamil YAVUZ, Rahim Baggal ASGARI, Ahmet AYKANAT, Athanassios EFTHIMIADIS, Bülent ÇELIK, Fehmi KÖFTEOĞLU, Doc. Dr. Nazmi KOZAK ve Osman Nihat AYDOĞAN’dan oluşan seçici kurul, beş mansiyon ve ilk üç dereceye giren çalışmaları belirledi. Dereceye girenlere ödülleri 11 Şubat 2010, Perşembe günü TUYAB Beylikdüzü Fuar ve Sergi salonlarında gerçekleştirilen EMITT Fuarı’nda törenle verildi.

“1. Uluslararası Turizm Karikatürleri Yarışması”nın sergisi Nevşehirde açılıyor. V. Lisansüstü Turizm Öğrencileri Araştırma Kongresi ile Disiplinlerarası Turizm Araştırmaları Kongresi’nin düzenleme programı çerçevesinde 25-30 Mayıs 2010 tarihlerinde Nevşehir Dedeman Otel’de gerçekleştirilecek sergi Nevşehirli sanatseverlere de açık olacak.

 

 

KARİKATÜRLERLE EKONOMİK KRİZ SERGİSİ

“Karikatürlerle Ekonomik Kriz” sergisi Anadolu Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Sergi Salonu’nda 10 MAYIS 2010 Pazartesi Saat:17.00'de açılıyor.

Ekonomik kriz; bazı ülkeleri sarstı, bazılarını teğet geçti. Krizden etkilenen oldu, etkilenmeyen oldu. Karikatürcüler bu durumu çizgileriyle yorumladılar. Çeşitli yarışma ve sergi organizasyonları yapıldı. Gazetelerde ve mizah dergilerinde yüzlerce karikatür çizildi. Bu sergideki karikatürler; Nehar Tüblek adına Türkiye çapında yapılan bir yarışma ile uluslararası düzenlenen Portekiz Festivali yarışmasından örnek alındı. Türk ve çeşitli uluslardan sanatçıların 50 seçkin kriz karikatürü bazen gülümsetiyor, bazen düşündürüyor.

Sergi ile ilgili açıklama yapan İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Recai DÖNMEZ: “Ekonomik krizle ilgili pek çok yerde paneller, konferanslar düzenlendi, bilimsel, sanatsal etkinlikler yapıldı. Krizin asık suratlı yüzü tartışıldı. Biz farklı bir bakışı yansıtmak istedik. A.Ü. Karikatür Sanatını Araştırma ve Uygulama Merkezi’nden destek istedik. Bu konuda çizilen en güzel karikatürleri sergilemek istedik” dedi.

Karikatürlerle Ekonomik Kriz sergisi 30 Mayıs’a kadar devam edecek.

    

      

 

 

GABROVO’nun kuruluşunun 150. yıldönümünde

TÜRK KARİKATÜRLERİYLE

“Eskişehir Gabrovo’yu Selamlıyor” Sergisi

Anadolu Üniversitesi Eğitim Karikatürleri Müzesi’nin arşivinden alınan 15 Türk sanatçının 55 karikatürü Gabrovo (Museum House of Humour and Satire) Mizah ve Hiciv Evi Müzesi’nde 15 Mayıs’ta sergileniyor.

    

      

    

      

Gürbüz Doğan EKŞİOĞLU, Atila ÖZER, Sait MUNZUR, Tan ORAL, Fethi DEVELİOĞLU, Ali Ulvi ERSOY (1924-1998), Eray ÖZBEK, Şadi DİNÇÇAĞ (1919-1983), Hikmet CERRAH, Musa GÜMÜŞ, Turhan SELÇUK (1922-2010), Nezih DANYAL, Semih BALCIOĞLU (1928-2006), Semih POROY ve Beytullah HEPER’in karikatürlerinden oluşan sergi daha önce Eskişehir’de Eğitim Karikatürleri Müzesi’nde açılan “Bulgaristan Karikatürleri Sergisi”nin karşılığı olarak düzenlendi.

Bulgaristan’ın mizah merkezi Gabrovo’nun kuruluşunun 150. yılında sergi açma teklifi alan Anadolu Üniversitesi Eğitim Karikatürleri Müzesi Müdürü Prof. Atila ÖZER; “Müzemizde önemli bir arşiv oluştu. Hem yurt içinde hem de yurt dışında Türk karikatürünü tanıtma faaliyetlerine devam edeceğiz” dedi.

 

 

KARİKATÜR PANELİ YAPILDI

Anadolu Üniversitesi Karikatür Sanatını Araştırma ve Uygulama Merkezi’nin düzenlediği karikatür paneli 28 Nisan 2010 Çarşamba günü saat;14.00te yapıldı. Anadolu Üniversitesi Kongre Merkezi Kırmızı Salon’da yapılan toplantıda Türk Karikatür Sanatı tartışıldı. Ankara’da bulunan çeşitli üniversitelerde görevli öğretim üyeleri; Dr. Levent GÖNENÇ, Dr. Şenol BEZCİ ve Dr. Levent CANTEK Türk karikatür sanatında “Görsel okur-yazarlık ve 1950 Kuşağı karikatürcüler”, “Gırgır dergisi” ve “Gırgır sonrası Türk mizah dergileri” başlıklı sunuşlarını yaptılar. Türk karikatürünün ve mizah dergiciliğinin değişimi, bugün gelinen noktada satış rakamları ve dergilerin hedef kitleleri, karikatürde popüler kültür konularının ele alındığı ve görsel örneklerle zenginleştirilen geniş katılımlı toplantıda üniversite öğrencileri ve katılımcılar sorular da sordular.

      

    

      

LEVENT GÖNENÇ: 1968 Ankara doğumlu. 1989 yılında Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesi'nden mezun oldu. Halen Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesi, Anayasa Hukuku Anabilim Dalı'nda öğretim üyesi olarak görev yapmakta. Küçük yaşlardan beri karikatürle ilgileniyor. 1982-1990 yılları arasında "Turkish Daily News Gazetesi"nde günlük karikatürler çizdi. 1992 yılında "Zamanın Çizgili Tarihi" ismiyle çizgili günlükleri yayımlandı (Yapı Kredi Yayınları). Internet ortamında yayımlanan "altzine" dergisinde farklı anlatım teknikleri üzerinde çalıştı. "Hayvan" dergisinde 2003-2006 yılları arasında "Aile Çay Bahçesi" isimli köşeyi sürdürdü. Çeşitli dergi ve gazeteler için illüstrasyonlar yaptı, animasyonla ilgilendi, karikatür tarihi ve teorisiyle ilgili yazılar yazdı.

ŞENOL BEZCİ: 1968 Çankırı doğumlu. Lisedeyken karikatürleri Gırgır, Leman ve Hıbır gibi dönemin popüler mizah dergilerinde yayımlandı. ODTÜ'de İngilizce Öğretmenliği okumak hayatını ve karikatürlerini önemli ölçüde etkiledi. Edebiyata merak saldı ve bu merak karikatürlerini doğal olarak değiştirdi. Başlangıçta biçimde komik ve içerikte yerel olan karikatürleri daha felsefi ve evrensel bir hal aldı. Üniversitedeyken ODTÜ Gülmece Topluluğu'na katıldı ve topluluğun 10'dan fazla sergisinde yer aldı. Ilk kişisel sergisini 1996 yılında Ankara'da gerçekleştirdi. Çalışmaları Karikatür, Amfora, Yaşasın Edebiyat, Doruk, ve Marine Aktüel gibi dergilerde yayımlandı. Radikal Gazetesi'nin Kültür Sanat sayfasında bir buçuk yıl haftalık karikatürler çizdi. Bilkent Üniversitesi'nde Ingilizce dersleri veriyor ve üniversitenin Mizah Kulübü'nde meraklılarına karikatür öğretiyor.

LEVENT CANTEK: 1969 Ankara doğumlu. Bilkent Üniversitesi’nde Uluslararası İlişkiler Lisans eğitimi aldı, Gazi ve Ankara Üniversitelerinde Gazetecilik yüksek lisans ve doktorası yaptı. Çizgi roman ve mizah ile ilgili çalışmalarıyla tanınıyor. Kültür tarihi ile ilgili çalışmalar yapıyor. Kitapları: Türkiye’de Çizgi Roman (İletişim Yayınları, 1996/2002), Markopaşa, Bir Mizah ve Muhalefet Efsanesi (İletişim Yayınları, 2001), Karaoğlan, Erotik ve Milliyetçi Bir İkon (Oğlak-Maceraperest, 2003), Çizgili Hayat Kılavuzu (der. İletişim Yayınları, 2002/2004), Çizgili Kenar Notları (der. İletişim Yayınları, 2007), Cumhuriyetin Büluğ Çağı (İletişim Yayınları, 2008).

 

 

1. Uluslararası Turizm Karikatürleri Yarışması Sonuçlandı

Anadolu Üniversitesi Karikatür Sanatını Araştırma ve Uygulama Merkezi, TUYED Turizm Yazarları ve Gazetecileri Derneği ile Anatolia: Turizm Araştırmaları Dergisi'nin işbirliğinde birincisi düzenlenen Uluslararası Turizm Karikatürleri Yarışması'na 50 ülkeden 269 karikatür sanatçısı 599 çalışma ile katıldı. Prof. Atila ÖZER (Karikatürcü, Anadolu üniversitesi Karikatür Sanatını Araştırma ve Uygulama Merkezi Müdürü), Kamil YAVUZ (Karikatürcü), Rahim Baggal ASGARI (Karikatürcü, Tebriz Karikatürcüler Derneği Başkanı, İran), Ahmet AYKANAT (Karikatürcü, Anadolu Karikatürcüler Derneği Başkanı), Athanassios EFTHIMIADIS (Karikatürcü, Yunanistan), Bülent ÇELİK (Karikatürcü, Vatan Gazetesi), Fehmi KÖFTEOĞLU ( Turizm gazetecisi, www.turizmgazetesi.com), Doç. Dr. Nazmi KOZAK (Anatolia: Turizm Araştırmaları Dergisi Editörü, Anadolu Üniversitesi) ve Osman Nihat AYDOĞAN’dan (TUYED Genel Sekreteri) oluşan secici kurul, İstanbul'da, Medison Otel’de gerçekleştirdiği toplantıda, beşi mansiyon olmak üzere ilk üç dereceye giren çalışmaları belirledi.

İstanbul’da yapılan toplantıda jüri üyelerinin ulaştığı sonuca göre: Birincilik ödülünü Türk karikatürcü CEMALETTİN GÜZELOĞLU, İkincilik ödülünü Beyaz Rusya’dan OLEG GOUTSOL, Üçüncülük ödülünü Makedonya’dan JORDAN POP ILIEV kazandı. Mansiyon ödüllerini ise; MEHMET ZEBER (Türkiye), ÖMER ÇAM (Türkiye),  LUC VERNIMMEN (Belçika), VLADIMIR KAZANEVSKY (Ukrayna) ve VALERI KURTU (Almanya) aldı.

Dereceye girenler için ödül töreni 11 Şubat 2010, Perşembe günü TUYAP Beylikdüzü Fuar ve Sergi salonlarındaki Uluslararası Doğu Akdeniz EMITT Fuarı’nda yapıldı.Törende ödülleri Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay verdi. Ödül alanlara törenden sonra rehber eşliğinde bir günlük İstanbul turu da yaptırıldı.

              

        

 

KARİKATÜR MÜZELERİ YÖNETİCİLER BULUŞMASI 2009

KARİKATÜR MÜZELERİ YÖNETİCİLER BULUŞMASI 2009

SONUÇ BİLDİRİSİ

Dünyada faaliyet halindeki karikatür müzelerinin yöneticileri arasındaki etkileşimi ve iletişimi sağlamak için Anadolu Üniversitesi Karikatür Sanatını Araştırma ve Uygulama Merkezi tarafından uluslararası bir toplantı planlanmış, bu toplantı 30 Eylül – 2 Ekim 2009 tarihleri arasında Eskişehir’de  Anadolu Üniversitesi Kongre Merkezi Kırmızı Salon’da gerçekleştirilmiştir.

Bu toplantıya katılan yöneticiler Eskişehir’e kadar kendi olanaklarıyla gelmiş, Eskişehir’e ulaştıktan sonra otel (konaklama) ve yemek ihtiyaçları Anadolu Üniversitesi tarafından karşılanmıştır.

Bu toplantıda;

a) katılımcılar karikatür müzelerini tanıtmış,

b) aynı işi yapan yöneticiler birbirleriyle tanışmış, deneyimler

paylaşılmış,

c) müzecilik sorunları tartışılmış,

d) müzecilik konusunda yeni öneriler geliştirilmiş,

e) Anadolu Üniversitesi Eğitim Karikatürleri Müzesi görülmüş, bu müzenin düzenlediği “Bulgaristan Karikatürleri Sergisi”nin açılışında bulunulmuştur.

Ayrıca toplantının yapıldığı kent olan Eskişehir’i ayrıntılı olarak gezip görme fırsatı da yaratılmıştır.

Toplantıya katılmaları için çeşitli ülkelerde bulunan 30 karikatür müzesine çağrı yapılmış, bunlardan 11 müze olumlu yanıt vermiştir. Lüksemburg’da bulunan Vianden Karikatür Müzesi’nin yöneticisi Florin BALABAN müzesiyle ilgili bilgileri gönderdiği halde toplantıya katılmamıştır.

Toplantıda:

AVRUPA KARİKATÜR MERKEZİ / BELÇİKA (EUROPEAN CARTOON CENTER ECC / BELGIUM); Rudy GHEYSENS (Müdür), Paul De RUYCK (Müdür Yardımcısı),  

MİZAH VE HİCİV EVİ MÜZESİ / BULGARİSTAN (MUSEUM HOUSE OF HUMOUR and SATIRE /BULGARIA);  Tatyana TSANKOVA (Müdür), Yordanka SHIYAKOVA (Sanat Uzmanı), Siyka PENCHEVA (Tercüman),

BALİ KARIKATUR MÜZESİ/ ENDONEZYA (MUSEUM KARTUN INDONESIA BALI / INDONESIA);

Istio ADI (Genel Müdür), Amandus ADELIE (Müdür),

TEBRİZ KARİKATÜR MÜZESİ / IRAN (TABRIZ CARTOON MUSEUM / IRAN);

 Rahim Baggal ASGARI (Müdür), Mahdiye ASGARI (Müdür Yardımcısı),

 VARŞOVA KARİKATÜR MÜZESİ / POLONYA (MUSEUM OF CARTOON ART and CARICATURE in    WARSAW / POLAND); Marek W. CHUMURZYNSKI (Müdür), Elzbieta LASKOWSKA (Müdür Yardımcısı) (Mazeret bildirerek katılamamışlar, yolladıkları sunuş CD’si izleyenlere gösterilmiştir),

ZEMUN KARİKATÜR MÜZESİ / SIRBİSTAN (ZEMUN CARTOON MUSEUM / SERBIA);

Branko NAJHOLD (Müdür),  Bojana IVANOVIC (Müdür Yardımcısı),

İSTANBUL BELEDİYESİ KARİKATÜR ve MİZAH MÜZESİ / TÜRKİYE (ISTANBUL METROPOLITAN MUNICIPALITY CARTOON AND HUMOUR MUSEUM /TURKEY);

Erdoğan BOZOK ( Müdür), Akdağ SAYDUT (Müze temsilcisi),

ULUSLARARASI MANGA MÜZESİ / JAPONYA (INTERNATIONAL MANGA MUSEUM, Kyoto / JAPAN); Manabu KITAWAKI (Müze temsilcisi) ,

AZİM AZİMZADE MÜZE EVİ /AZERBAYCAN (MUSEUM – APARTMENT OF AZIM AZIMZADE, Bakü / AZERBAIJAN), (İrade AZİMZADE (Müdür) (Mazereti nedeniyle katılamamış sunuşu Yurdagün GÖKER tarafından yapılmıştır),

ANADOLU ÜNİVERSİTESİ EĞİTİM KARİKATÜRLERİ MÜZESİ / TÜRKİYE (ANADOLU UNIVERSITY MUSEUM OF CARTOON ART /TURKEY); Prof. Atila ÖZER müzelerini temsil etmişler ve sunuşlarını yapmışlardır.

             Toplantıya katılanların daha önce gönderdikleri sunuş metinleri ve görsel belgeleri içeren bildiriler kitabı yayınlanarak katılımcılara dağıtılmıştır.

            Toplantıya katılan müze temsilcileri yayınladıkları kitap, dergi ve albümlerden getirerek birbirlerine vermiş, müzelerin kitaplıkları daha da zenginleşmiştir.

            Karikatür müzelerinin bazılarında gönüllü, yani para almadan çalışanların olduğu anlaşılmış, müzelerin ortak sorunlarından birisinin finansman sorunu olduğu belirlenmiştir. Bu sorunun çözümü ile ilgili gayret gösterilmesi; yerel yönetimlerden, Kültür Bakanlıklarından, vakıflardan yardım istenmesi, Avrupa Birliği, UNESCO ve UNICEF gibi kurumlara projeler sunulması önerilmiştir.

            Karikatürün sanatsal bir iletişim biçimi olduğu ve bunun izleyiciler gözünde de böyle anlaşılması için gayret gösterilmesi gerektiği belirlenmiştir.

            Karikatür müzelerinin diğer müzelerden farklı olduğu, yöneticilerinin ve çalışanlarının hem müzecilik, hem de karikatür sanatında uzmanlığı olan kişilerden olması gerektiği belirlenmiştir.

            Müzelerde araştırmacılar ve meraklılar için tarihi eski karilkatürler bulundurulduğu belirlenmiş, bunun sıradan ziyaretciler için sıkıcı olduğu ifade edilmiştir. Tarihi eski karikatürlerin yanında halk için cazip sergilerin de müzelerde açılması, çocuklara yönelik uygulamalı  atölye çalışmalarının yapılması, bu müzeleri öğretmenleriyle okul öğrencilerinin grup olarak ziyaret edebilmesi için çağrıda bulunulması, öğretmenlerin öğrencilere ödevler vermesinin sağlanması önerilmiştir.

            Karikatür müzelerinin olduğu kentlerde “karikatür turizmi” oluşturacak projeler geliştirilmesi önerilmiştir. Bu müzelerin varlığının daha çok duyurulması için gayret gösterilmesi, karikatür koleksiyonlarının CD’lerle çoğaltılarak TV’lere ve gazetelere gönderilmesi önerilmiştir.

            Müzelerin, birbirlerinden sergiler isteyerek dayanışma içinde olmaları önerilmiştir.

            Müze yöneticileri karikatür ustalarına mektupla ulaşarak eser bağışında bulunmalarını sağlayıp, müzelerini zenginleştirmeleri önerilmiştir.

            Yarışma yapan müzelerin katılımcılardan sadece orijinal karikatür kabul etmeleri önerilmiştir.

            “Karikatür Müzeleri Birliği” oluşturulması, internette bir web sayfası hazırlanması bu sayfaya her müze kendi şifresiyle girerek etkinliklerini sunabilmesi önerilmiştir.

            “Karikatür Müzeleri Yöneticiler Buluşması”nın geleneksel hale getirilerek her yıl başka bir müzenin olduğu ülkede yapılması önerilmiş ve Tebriz Karikatür Müzesi Müdürü Rahim Baggal ASGARI tarafından toplantının 2010 yılında Tebriz’de düzenlenebileceği, Branko Najhold tarafından da daha sonraki toplantının Zemun’da düzenlenebileceği ifade edilmiştir.  

 

 CARTOON MUSEUM DIRECTORS’ MEETING 2009

FINAL DECLARATION

Anadolu University Research Center for Cartoon Art intended to hold an international meeting in order to establish interaction and communication among the directors of cartoon museums in the world. This meeting took place at Anadolu University Congress Center in Eskişehir on 30 September – 2 October 2009.

The directors who participated in this meeting self-financed their arrival in Eskişehir. Their accommodation and meal expenses in the city were met by Anadolu University.

During this meeting;

a)      the participants made presentations about their museums,

b)      the directors of similar museums met each other and shared their experiences,

c)       the problems of museums were discussed,

d)      new suggestions about museums were brought up,

e)      the participants visited Anadolu University Cartoon Art Museum and joined the opening of “Bulgarian Cartoons Exhibition” held by the Museum.

Furthermore, the guests had the opportunity to visit the city of Eskişehir. 

Thirty cartoon museums in various countries have been invited to the meeting, and eleven of them accepted the invitation. Florin BALABAN, the director of Vianden Cartoon Museum in Luxembourg, did not take part in the meeting although he had already sent information about his museum. 

In the meeting,

EUROPEAN CARTOON CENTER ECC / BELGIUM was represented by Rudy GHEYSENS (Director) and Paul De RUYCK (Vice Director),

MUSEUM HOUSE OF HUMOUR and SATIRE / BULGARIA by Tatyana TSANKOVA (Director), Yordanka SHIYAKOVA (Art Expert) and Siyka PENCHEVA (Translator),

MUSEUM KARTUN INDONESIA BALI / INDONESIA by Istio ADI (Director General) and Amandus ADELIE (Director),

TABRIZ CARTOON MUSEUM / IRAN by Rahim Baggal ASGARI (Director) and Mahdiye ASGARI (Vice Director),

MUSEUM OF CARTOON ART and CARICATURE in WARSAW / POLAND by Marek W. CHUMURZYNSKI (Director) and Elzbieta LASKOWSKA (Vice Director) (These participants had informed that they would not be able to attend the meeting, and sent a CD about their museum. The participants watched this introductory film.)

ZEMUN CARTOON MUSEUM / SERBIA by Branko NAJHOLD (Director) and Bojana IVANOVIC (Vice Director),

ISTANBUL METROPOLITAN MUNICIPALITY CARTOON AND HUMOUR MUSEUM / TURKEY by Erdoğan BOZOK (Director) and Akdağ SAYDUT (Museum representative),

INTERNATIONAL MANGA MUSEUM, Kyoto / JAPAN by Manabu KITAWAKI (Museum representative),

MUSEUM – APARTMENT OF AZIM AZIMZADE, Baku / AZERBAIJAN by Irade AZİMZADE (Director) (The director had informed that she would not be able to attend the meeting. The presentation of the museum was made by Yurdagün GÖKER.),

ANADOLU UNIVERSITY MUSEUM OF CARTOON ART / TURKEY by Prof. Atila ÖZER.

The participants had sent presentation texts and visual documents before the meeting, and these materials had been published in a proceeding book, which was distributed to the participants.

The participants of the meeting brought with them books, magazines or albums they published and exchanged these with each other, which contributed to the enlargement of the collection of museums.  

It was understood that some of the museums function on the basis of voluntariness and that one of the common problems of museums is financing. It was suggested to take further steps to solve this problem, to ask for help from local governments, Ministries of Culture and foundations, and to submit projects to organizations such as the European Union, UNESCO and UNICEF.

One of the main emphases of the meeting is that cartoon is an artistic means of communication. Therefore, it is required to exert efforts to make the audience see cartoon from this perspective.

It was highlighted that cartoon museums are different from other types of museums and that their directors and personnel should be experts in both cartoon art and museology.

 The participants mentioned that there are old historical cartoons for researchers, but that these collections can be boring for ordinary visitors. It was suggested to hold exhibitions that appeal to the public in addition to exhibitions of old cartoons, to carry out applied workshops for children, to invite schools to make visits to museums, and to ensure that teachers assign homework which requires students to visit museums.

It was also proposed to develop projects to develop “tourism of cartoon” in the cities where there are cartoon museums. Further efforts should be exerted to make these museums more known, and CDs of cartoon collections can be sent to televisions and newspapers.

Further suggestions to promote cartoon museums are as follows:

Museums can work in solidarity, requesting exhibitions from each other.

            Museum directors can enhance their collections by sending letters to cartoon masters and request them to donate some works to the museum.

            Museums that hold competitions should accept only original works to the competition.

            An “Association of Cartoon Museums” can be established. A web site can be designed, where each museum can upload news about their museum with a special password.

            “The Cartoon Museum Directors’ Meeting” can be held regularly every year, and hosted by a different museum each year. Rahim Baggal ASGARI, the director of Tabriz Cartoon Museum, stated that the meeting can be held in Tabriz in 2010. Branko NAJHOLD suggested that the following one can be organized in Zemun.

                             c