1 - 2

 

1. ESKİŞEHİR KARİKATÜR YARIŞMASI

         Eskişehir Sanat Derneği'nin düzenlediği yarışmaya, 50 karikatürcü 124 karikatürle katıldı. Anadolu Üniversitesi Karikatür Sanatını Araştırma ve Uygulama Merkezi’nin desteklediği  yarışmada İstanbul'dan Musa Gümüş birincilik ödülüne layık görüldü. Bursa'dan Mehmet Kahraman ikinci, İzmir'den Birol Çün üçüncü seçildi. KKTC'den Hüseyin Çakmak'ın, Manisa'dan Engin Boğaz'ın, Bursa'dan Ahmet Aykanat'ın eserleri de mansiyona değer bulundu. Eskişehir Sanat Derneği Özel Ödülü ise, Yalova'dan Özkan Olcay'a verildi.

        Yarışmanın ödül töreni 18 Nisan 2009 Cumartesi günü Eskişehir'de gerçekleştirildi. Ödül almak için Eskişehir’e gelen sanatçılar Eğitim Karikatürleri Müzesi’ni de ziyaret ettiler.

     

 

 

----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

 

2. ULUSLARARSI BURSA KARİKATÜR YARIŞMASI

Bursa Büyükşehir Belediyesi tarafından gerçekleştirilen ‘Uluslararası Bursa Karikatür Yarışması’ jüri toplantısı 13 Eylül 2008 tarihinde yapılmıştır.

 Dünya Karikatürcüler Birliği (FECO) Başkanı Marlene Pohle, FECO Başkan Yardımcısı İzel Rozental, Bulgaristan Gabrovo Mizah Evi Müdürü Tatyana Tsankova ile geçen yıl yapılan karikatür yarışmasında birinciliği kazanan ve bu yılki jürinin onursal başkanı seçilen Agim Sulaj, Kübalı  Aristides Hernandez Esteban Guerrero (Ares), FECO Japonya Başkanı Norio Yamanoi, Eskişehir Anadolu Üniversitesi Karikatür Sanatını Araştırma ve Uygulama Merkezi Müdürü Prof. Atila Özer, Türk  çizer Tan Oral ve BURFAŞ Genel Müdürü İbrahim Er’den oluşan jüri, yarışmaya katılan 620 eseri değerlendirmiştir.

            İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi’nin imzalanışının 60. yıldönümü nedeniyle yarışmanın konusu ‘İnsan Hakları’ olarak belirlenmiştir.

Dünyanın 47 ülkesinden 236 sanatçının katıldığı yarışmada Türk karikatürcü Eray Özbek Birinci olmuştur. Romanyalı karikatürist George Licurici İkinci seçilmiş, 3.lük ödülüne değer bir eser bulunamamış ancak bu ödül, daha önce 10 olarak belirlenen mansiyon ödüllerinin sayısı arttırılarak değerlendirilmiştir.

            Anadolu Üniversitesi Karikatür Sanatını Araştırma ve Uygulama Merkezi Müdürü Prof. Atila Özer davet üzerine katıldığı Bursa toplantısında jüri üyelerine Eğitim Karikatürleri Müzesi’nin faaliyetlerini anlatmış, sanatçıların bu müzeye sanatsal katkılarını istemiş, karşılıklı işbirliği yapılması sözü almıştır.

 

              

     

 

----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

 

KIBRIS’TA “KARİKATÜR BULUŞMASI 2008”

Yeni Boğaziçi (Aysergi) Belediyesi, Kıbrıs Türk Karikatürcüler Derneği ve Karikatürcü Örgütleri Federasyonu-Kıbrıs Temsilciliği (FECO-CYPRUS) işbirliğiyle 1. Uluslararası Aysergi PULYA Karikatür Buluşması 2008 etkinliği KKTC’de  düzenlendi. Anadolu Üniversitesi  Karikatür Sanatını Araştırma ve Uygulama Merkezi Müdürü Prof. Atila ÖZER düzenlenen bu etkinliğe katıldı. Etkinlikte Özer’le birlikte 8 ülkeden 12 karikatür sanatçısı daha vardı.

15-20 Ağustos 2008 tarihleri arasında Yeni Boğaziçi Festivali çerçevesinde gerçekleşen buluşmada, katılımcı sanatçıların eserleri sergilenmiş ve bol bol karikatür çizimleri yapılmıştır. Serginin açılışı Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Başbakanı Ferdi Sabit SOYER tarafından gerçekleştirilmiştir. Atila Özer, etkinlik sırasında kendi eserlerinin yanında Anadolu Üniversitesi Karikatür Sanatını Araştırma ve Uygulama Merkezi ile Eğitim Karikatürleri Müzesi’nin tanıtımını da yapmıştır.

Festival süresince karikatürcüler için KKTC'nin çeşitli bölgelerine turistik geziler de düzenlenmiş, bazı belediye başkanları ziyaret edilmiş, 18 Ağustos Pazartesi günü KKTC Cumhurbaşkanı Mehmet Ali Talat sanatçıları kabul ederek bir de öğle yemeği vermiştir. Atila ÖZER, Kıbrıs konulu çizdiği bir karikatürünü Cumhurbaşkanına takdim etmiştir.

Yeni Boğaziçi Belediyesi Festival Alanı'nda açılan karikatür sergisi, 20 Ağustos'a kadar açık kalmış serginin son günü akşamı konuk karikatürcülere "Pulya" ödülleri dağıtılmıştır.

1.Uluslararası Aysergi-Pulya Karikatürcüler Buluşması’na Türkiye’den; Atila Özer, İzel Rozental, İsmail Kar, Azerbaycan’dan; Bayram Hacızade, Elman Mirzayev, Romanya’dan; Cristian Topan, Julian Pena Pai, İtalya’dan; Paolo Dalponte, Makedonya’dan; Jordan Pop İlliev, Rusya’dan; Mikhail Zlatkovsky, Kuzey Kıbrıs’tan; Musa Kayra, Mustafa Tozakı, Ukrayna’dan; Vladimir Kazanevsky katılmıştır.

 

        

     

 

 

----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

 

KARİKATÜR ŞENLİĞİ

            İstanbul'da nitelikli bir eğitim kurumu olarak tanınan ENKA İlköğretim Okulları'nda KARİKATÜR ŞENLİĞİ düzenlenmiş, şenliğe Anadolu Üniversitesi Karikatür Sanatını Araştırma ve Uygulama  Merkezi Müdürü Prof. Atila ÖZER de davet edilmiştir.

            30 Nisan 2008 tarihinde gerçekleştirilen şenlikte "Damlaya damlaya su biter" konulu karikatür yarışması düzenlenmiş, yarışmaya katılan karikatürler değerlendirilerek ödül töreniyle sergi açılışı yapılmıştır.

            Jüri üyesi olarak şenliğe davet edilen Atila ÖZER, İbrahim ERSARAÇ, Kamil YAVUZ ve Köksal ÇİFTÇİ öğrencilerle söyleşiler yapmış, söyleşilerin ardından öğrencilerin sorularını yanıtlamışlardır.Söyleşi sırasında Prof. Atila ÖZER Anadolu Üniversitesi Eğitim Karikatürleri Müzesi'ni tanıtmış ve Eskişehir'de yapılan karikatür etkinliklerini anlatmıştır.

 

        

  

 

 

---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

 

                 ATİLA ÖZER KARİKATÜR SERGİSİ                          ESKİŞEHİR VESTEL SANAT’TA AÇILDI

1973 yılından beri hem yerel basında hem de ulusal basında karikatürleri yayınlanan akademisyen karikatürcü Atila ÖZER’in sergisi 24 Ocak Perşembe günü Vestel Sanat Galerisi’nde açıldı.

Halen Anadolu Üniversitesi Karikatür Sanatını Araştırma ve Uygulama Merkezi Müdürlüğü’nü yürüten Atila Özer; 1979 yılında Anadolu Üniversitesi’nde göreve başladı.

Özer, karikatür alanında üniversitede öğrencilerle kulüp çalışmaları yaptı, konferanslar verdi, ünlü karikatürcüleri konuk etti, yurtiçi ve yurtdışında kişisel ve karma sergiler açtı. Ulusal ve uluslararası yarışmalarda ödüller kazandı, kitaplar yayımladı.

 Hem yurt dışında hem de Türkiye’nin çeşitli kentlerinde sergiler açtığını söyleyen Özer, “Bu sergi 11. kişisel sergim. Bu sergilerin en az yarısını Almanya ve Avusturya’da açtım. Türk karikatürünü Avrupalılara tanıtmaya çalıştım. Şimdi de Nasreddin Hoca’nın 800. doğum yıldönümü anısına 50 adet karikatürümü sergiliyorum. Karikatür benim için bir anlatım aracı. Karikatürlerimle insan yaşamındaki çelişkileri göstermeye çalışıyorum. Bunları anlatırken izleyici biraz düşünsün, biraz gülümsesin istiyorum” demiştir.

Bir kokteylle açılan ve çok sayıda ziyaretçinin katıldığı açılışta Özer: “Eskişehirli mizah ustası Nasreddin Hoca’nın bu önemli yıldönümünde, onu karikatürlerle anmak bir görevdir. Bu yıl Türkiye’de hatta yurt dışında bir çok etkinlik yapılacak, ama özellikle Eskişehir’de Nasreddin Hoca’nın doğduğu kentte etkinlik yapılması daha anlamlıdır. Bu serginin açılmasını sağlayan Vestel Sanat Galerisi yetkililerine teşekkür ederim” demiştir.

            Sanat yaşamında 35inci yılını dolduran Atila Özer’in sergisinde çeşitli zamanlarda yaptığı  ve  ödül alan bazı karikatürleri yer almıştır. Sergi 24 Şubat’a kadar Cengiz Topel Caddesi 74 Nolu Vestel Sanat Galerisi’nde izlenebilecek.

 

            

             

           

 

---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------                      

ÖLÜMÜNÜN BİRİNCİ YIL DÖNÜMÜNDE

SEMİH BALCIOĞLU

EĞİTİM KARİKTÜRLERİ MÜZESİNDE ANILDI

                      

26 Ekim 2007 Cuma günü Saat: 17.00 de Anadolu Üniversitesi Eğitim Karikatürleri Müzesi’nde usta sanatçı anılmış, Rektör Prof. Dr. Fevzi SÜRMELİ’nin açış konuşmasından sonra Tan ORAL, Kamil MASARACI, Semih POROY ve Raşit YAKALI anılarını dile getirmişlerdir. Ayrıca Raşit YAKALI Balcıoğlu’nun kızı Ömür’ün bu anma günü için  yazdığı özel mektubu da izleyicilere okumuştur.

Semih Balcıoğlu çok tanınmış, çok başarılı bir karikatür sanatçısıdır.

1943 yılından ölümüne kadar maraton koşucusu gibi karikatür kulvarında sürekli koşmuştur.

Gazetelerde günlük karikatürler çizmiş, haftalık dergilerde çalışmış, sergiler açmış, kitaplar yayınlamış, Türkiye’de ilk kez seramikle üç boyutlu karikatür yapmayı  denemiş, , gravür tekniğini, serigrafi tekniğini kullanarak özgün baskı ile karikatürlerini çoğaltmış, karikatürlü iskambil kağıtları yapmış, porselen tabaklara, kahve fincanlarına, kupalara karikatürler çizmiştir.

O karikatür dünyasında pek az kişinin yaptığı birçok deneme yapmış, yenilikler gerçekleştirmiş, öncü olmuştur. Çalışkan, üretken, kalıcı işler yapmayı ilke edinen ve bunu  her meslekdaşına öneren, yaşadığı tarihsel dönemlerin tanıklığını  kitaplaştırarak kütüphane raflarına yerleştirmesini bilmiş bir  ustadır o. Yazdığı anı kitapları ve Cumhuriyet döneminin Türk karikatürünü anlatan kitapları araştırma yapmak isteyenler için kaynak niteliğindedir.

1952 yılında sergiler açmaya başlayan Balcıoğlu, Türk karikatürünü yurt dışında da temsil etmiş Avustralya’ya kadar eserlerini götürmüştür. Sadece yurt dışında sergiler açmamış, oralarda ödüller kazanmış, yarışma jürilerinde de bulunmuştur.

Sabah erken saatlerden akşamın geç saatlerine kadar çalışma odasında bir ırgat gibi yaşamı boyunca karikatür çizmiş, karikatür sanatı üzerine projeler üretmiştir.

Bir süre  İstanbul’dan Eskişehir’e gelerek Anadolu Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi öğrencilerine dersler vermiş, atölye çalışmaları yapmış, deneyimlerini paylaşmıştır.

Son sergisini 06.Nisan-6 Mayıs.2005  tarihleri arasında bu salonda açmıştır.

Aramızdan erken ayrılan, ve hiç unutulmaması gereken bu örnek sanatçıyı ölümünün birinci yıldönümünde saygıyla anıyoruz.

Prof. Atila ÖZER                                                                                                                                                      A.Ü. Karikatür Sanatını Araştırma ve Uygulama Merkezi Müdürü

 

     

       

      

 

----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

 

 

ESKİŞEHİR’DE KARİKATÜR GÜNLERİ

Anadolu Üniversitesi, tüm güzel sanatlara olduğu gibi karikatür sanatına da gerekli ilgiyi göstermektedir. Hatta diğer üniversitelerle karşılaştırılacak olursa karikatür sanatına ilgi gösteren ilk sıradaki üniversite; Anadolu Üniversitesi’dir.

1980’li yıllardan beri faaliyet gösteren bir Karikatür Kulübü var. Her yıl pek çok etkinlik yapıyor. Karikatürü bilimsel platformda değerlendiren ve Türkiye’de başka hiçbir üniversitede olmayan Karikatür Sanatını Araştırma ve Uygulama Merkezi var. Ve İstanbul’daki Karikatür Müzesi’nden sonra Türkiye’deki ikinci olarak kurulan Eğitim Karikatürleri Müzesi var.

 

Merkezi İstanbul’da bulunan Karikatürcüler Derneği ile Anadolu Üniversitesi’nin Karikatür Kulübü ve Karikatür Sanatını Araştırma Uygulama Merkezi’nin üç gün süren ortaklaşa Karikatür Günleri Pertev ERTÜN’ün Portre çizimi etkinliği ile sona erdi.

16, 17, 18 Nisan tarihlerinde, üç günlük bir programla yoğun etkinlikler yapıldı. Etkinliklere Karikatürcüler Derneği Başkanı Metin PEKER, Yönetim Kurulu üyeleri Aziz YAVUZDOĞAN ve Akdağ SAYDUT, karikatür sanatçıları Ercan AKYOL, Cihan DEMİRCİ, Bülent OKUTAN ve Muhittin KÖROĞLU, Eskişehirli karikatürcüler Pertev ERTÜN, Beytullah HEPER ve Atila ÖZER katıldı. Etkinliklerde söyleşi, panel, karikatür gösterimi, atölya çalışmaları, çizgi film gösterimleri yapıldı, ayrıca Anadolu Üniversitesi’ni ilk ziyaret eden usta karikatürcü Nehar TÜBLEK de bir belgeselle anıldı..

Anadolu Üniversitesi Kongre Merkezi ve Eğitim Karikatürleri Müzesi’nde gerçekleştirilen Eskişehir’de ilk kez yapılan Karikatür Günleri’nde hem öğrenciler hem de Eskişehirliler keyifli günler yaşadı.

PROGRAM

16 Nisan 2007 Pazartesi 1. GÜN

SÖYLEŞİ / PANEL ; Saat: 14.00 Kongre Merkezi Kırmızı Salon

Karikatürcüler Derneği tanıtımı (Konuşmacı; Bşk. Metin PEKER)

“Karikatür, Karikatürcü ve Türk Karikatürü” (Konuşmacılar; Cihan DEMİRCİ, Muhittin KÖROĞLU, Akdağ SAYDUT, Kulüp Bşk. Fatih ERDOĞAN)

SAYDAM GÖSTERİSİ ; Saat: 16.30 Kongre Merkezi Kırmızı Salon

“Uluslararası Nasreddin Hoca Karikatür Yarışması Ödüllü Karikatürler” sunumu

Nehar TÜBLEK tanıtım filmi

Aziz YAVUZDOĞAN karikatürleri sunumu

17 Nisan 2007 Salı 2. GÜN

ATÖLYE ÇALIŞMASI ; Saat: 14.00 Kongre Merkezi Kırmızı Salon

Ercan AKYOL karikatürleri sunumu

Ustalar gözetiminde öğrencilerarası yarışmalı karikatür çizimi

18 Nisan 2007 Çarşamba 3. GÜN

ÇİZGİFİLM GÖSTERİMİ ; Saat: 11.00 Eğitim Karikatürleri Müzesi

Anadolu Üniversitesi GSF Çizgifilm Bölümü öğrencilerinden seçme işler

PORTRE ÇİZİMİ ; Saat: 14.00 Eğitim Karikatürleri Müzesi

Karikatürcülerden portre çizimi

DÜZENLEYENLER

Karikatürcüler Derneği / A.Ü. Karikatür Sanatını Araş. Uyg. Merkezi / A.Ü. Karikatür Kulübü