Paul Flora Anma Sergisi Açıldı

 

Avusturya’lı ünlü çizer Paul Flora’yı Anma Sergisi Anadolu Üniversitesi Karikatür Sanatını Araştırma ve Uygulama Merkezinde 18.05.2011 tarihinde geniş katılımla açıldı.

  

Müze Müdürü Prof.Atilla ATAR konuşmasında; Paul Flora Sergisinin 23.05.2011 “ tarihinde kaybettiğimiz sevgili Atila’nın özenle hazırladığı son sergi olduğunu, onun gerçekleştirmek istediği projeleri tüm dostları ve sanatseverlerin de desteğiyle hep birlikte uygulamaya çalışacaklarını belirterek iki yıl önce vefat eden Avusturyalı ünlü çizer Paul Flora’nın yaşam öyküsü’nden sözederek,özetle sanatçının karikatürlerinin bir bölümünü baskıresim tekniklerinden litografi ve gravür ile gerçekleştirdiğini,Steinberg’ten esinlenmiş olduğu söylense de kendi kişiliğini ortaya koyarak yeni bir biçem oluşturduğunu, eserlerinin birçok müzede yer aldığını, Hamburg’ta yayınlanan Die Zeit gazetesine 3500 dolayında politik içerikli karikatür çizdiğini, bundan ötürü de “Politik Karikatürcü”olarak tanındığını söyledi.Atilla Atar konuşmasının sonunda; Prof. Atila ÖZER ve Paul FLORA’yı sevgi ve saygıyla anarken, değerli Eşi Vicdan ÖZER’e, Paul FLORA adına sergi açılışına katılan Gerard NITSCHE’e ve tüm davetlilere teşekkür ederek sözlerini tamamladı.

  

  

Gerald Nitsche de konuşmasında; Prof. Atila ÖZER ile nasıl tanıştıklarını, dostluklarını,etkinliklerini ve bu serginin gerçekleştirilmesi sürecini anlattı.Daha sonra Paul Flora’nın sağlığında kendisine hediye ettiği tarama uçlarından Atila ÖZER’in Değerli Eşi Vicdan ÖZER’e, müze müdürü Prof Atila ATAR’a ve müzeye birer adet armağan etti.

  Paul Flora anma Sergisinde 60 adet renkli ve siyah beyaz karikatürle 10 Mayıs 2011 gününe kadar Anadolu Üniversitesi Eğitim Karikatürleri Müzesi’nde izlenebilecek.

  

PAUL FLORA ANMA KARİKATÜR SERGİSİ

Açılış: 18 Mayıs 2011  Çarşamba Saat: 17.30

Yer:  Anadolu Üniversitesi Eğitim Karikatürleri Müzesi

Akcami Mh. Malhatun Sk. No:6 Odunpazarı ESKİŞEHİR

Sergi Süresi: 18 Mayıs 2011 - 10 Haziran 2011