KIBRIS TÜRK KARİKATÜRLERİ SERGİSİ

 

Kıbrıslı karikatür sanatçıları Anadolu Üniversitesi Eğitim Karikatürleri Müzesi’nde Eskişehirli sanatseverlerle buluşuyor. 6 Ekim Çarşamba günü Saat:17.30da açılan sezonun ilk sergisi ile Kuzey Kıbrıslı Türk karikatürcüler, günümüz “Kıbrıs Karikatür Sanatı”ndan seçme örnekleri Eskişehirli sanatseverlere sunuyor.

  Kıbrıs Türk Karikatürcüler Derneği’nin girişimi ile gerçekleştirilen sergide 21 sanatçının 60 eseri yer alıyor. Gerek Kuzey Kıbrıs sorunlarını ve gerekse dünya sorunlarını dile getiren sergi 28 Ekim’e kadar gezilebilecek.

  Sergiye karikatürleriyle katılan Kıbrıslı sanatçılar: M. Serhan Gazioğlu, Musa Kayra, Hüseyin Çakmak, Alper Susuzlu, Mustafa C. Azizoğlu, Mehmet Ulubatlı, Zuhal Denizci, Mustafa Tozakı, Cemal Tunceri, Arif A. Albayrak, Bertan Soyer, Mehmet İlkerli, Sevcan Çerkez, Erdinç İlkerli, Zafer Tutkulu, Celal Deniz, Elif Atamaz Aşıcıoğlu, Ezcan Özsoy, Serkan Sürek, Dolgun Dalgıçoğlu, Devran Öztunç.

  

  KIBRIS TÜRK KARİKATÜR SANATI

  Kıbrıs Türk basınında ilk karikatür Davul mizah gazetesinde görülür. Bu karikatürlerin sahibi, Ahmet Rifat Efendi (1892 – 1975) dir. “Davul” (1920- 1923) mizah gazetesinde yayımlanan karikatürlerin birçoğu, Türkiye Cumhuriyeti’ni kuran Mustafa Kemal Atatürk ve Türk Kurtuluş Savaşı üzerinedir.

  1940 ve 1950’li yıllarda, Kıbrıs Türk Basını’nda üç önemli karikatürcünün çizgileri görülür: İsmet Vehit Güney, Şevki Çankaya, Ramiz Gökçe. Bu dönemlerde “Yazılı Karikatür” anlayışı etkindir. 1960 ve 1970’li yıllar, Kıbrıs Türk Karikatür Sanatı’nın “Yenileşme Dönemi” dir.

  1980’li yıllar, Kıbrıs Türk Karikatür Sanatı’nda önemli bir dönemin başlangıcıdır. 1970’li yıllarda filizlenen “Yazısız Karikatür” (Çizgiyle Mizah) anlayışı, karikatürcü Musa Kayra’nın öncülüğüyle, yerel boyuttan evrensel boyuta taşınır. Bu yıllarda, yerel basının yanı sıra, özellikle uluslararası alanda etkinlik gösterip, başarı sağlayan birçok yeni karikatürcünün imzalarına rastlanır: Musa Kayra, Hüseyin Çakmak, Alper Susuzlu, Mustafa Tozakı, Mehmet Ulubatlı, Cemal Tunceri, Bertan Soyer ve Arif Albayrak… Bu dönemlerde çizilen karikatürlerde, yerel ve evrensel sorunlar – olaylar, ağırlıklı olarak, çizgisel yorumla yansıtılır. Anlatılmak istenen konu ve espri, çeşitli sembol ve simgelerle belirtilir. Bu anlayışın uygulayıcısı birçok Kıbrıs Türk karikatürcü, dünyanın çeşitli ülkelerinde düzenlenen uluslararası karikatür etkinliklerinde önemli ödüller kazanır.

  Kıbrıslı Türk Karikatürcüler, 1986 yılına gelinceye dek, bireysel bir şekilde etkinlik gösterirler. 25 Ocak 1986 tarihinde Serhan Gazioğlu, Alper Susuzlu, Hüseyin Çakmak, Mehmet Ulubatlı, Musa Kayra ve Cemal Tunceri isimli çizerler Kıbrıs Türk Karikatürcüler Derneği’ni kurarlar. Kıbrıs Türk Karikatürcüler Derneği, kuruluşundan sonra, yurt içinde ve yurt dışında, birçok etkinlik gerçekleştirir, 90’ı aşkın ülkedeki mesleki ve kültürel örgütlerle işbirliği yapar.

  1988 yılında, Avrupa Karikatürcü Örgütleri Federasyonu (FECO) üyeliğine kabul edilen Kıbrıs Türk Karikatürcüler Derneği, uluslararası örgüt kimliği kazanarak FECO – CYPRUS adı altında farklı bir örgütlenmeye giderek etkinliklerini sürdürür.

 

 

“KIBRIS TÜRK KARİKATÜRLERİ SERGİSİ”

Açılış: 6 EKİM 2010  Çarşamba Saat: 17.30

Yer:  Anadolu Üniversitesi Eğitim Karikatürleri Müzesi

Akcami Mh. Malhatun Sk. No:6 Odunpazarı ESKİŞEHİR

Sergi Süresi: 06 Ekim 2010 – 28 Ekim 2010