Müze Hakkında | About Museum | Ana Sayfa
 
Karikatür müzesi binası; 1900'lü yılların başında yapıldığı tahmin edilen ve konut olarak kullanılan ahşap bir yapının restorasyonla yenilenmesinden oluşturulmuştur. İki katlıdır ve toplam alanı 265 metrekaredir. Yapı tipik bir Eskişehir Odunpazarı evidir. Şehrin ilk kurulduğu bölgededir.

     

Müze, Türkiye'de bir ilk olan Anadolu Üniversitesi Karikatür Sanatını Araştırma ve Uygulama Merkezi'nin yan kuruluşudur. Müzede; daimi sergi, değişken sergi bölümleri, portreler odası, Türk karikatür ustaları odası, Eskişehirli karikatürcüler odası ile kitaplık bölümleri bulunmaktadır. Müzede karikatür çalışmalarının yapılabileceği mekanlar da tasarlanmıştır.

Müzede karikatür arşivindeki eserler sergilenirken,alt kat salonunda yerli ve yabancı karikatürcülerin sergileri de aralıklı olarak sürdürülmektedir. Böylece sık sık yapılacak değişikliklerle yaşayan bir müze amaçlanmaktadır.

Müzeden araştırma amacıyla da yararlanılmaktadır. Bu amaçla bir kitaplık oluşturulmuştur.

Müzede kitap, kartpostal, poster ve hediyelik eşyalar da ziyaretçiler tarafından satın alınabilmektedir.

Dünyanın her tarafında bu tür uzmanlık müzeleri bağışlarla büyümektedir. Bu müze de orijinal karikatür, kitap, poster, gazete, dergi gibi bağışları kabul etmektedir.

    

    

   

 

 

  Adres:

 Anadolu Üniversitesi

Eğitim Karikatürleri Müzesi

Akcami Mh. Malhatun Sk. No:6

Odunpazarı ESKİŞEHİR

 

Tel:0 (222) 230 02 01

      0 (222) 335 05 80 / 1693

 

Müze:

Pazartesi ve bayram

günleri dışında her gün

saat 10.00 - 18.00 arası

ziyaretçilere açıktır.

 

ekm@anadolu.edu.tr

as

 

          

           Haritada Göster

Ana Sayfa