NEZİH DANYAL 50. YIL SERGİSİ...

 

Karikatür sanatçısı Nezih Danyal’ın “50. Sanat Yılı” nedeniyle düzenlenen sergi Eskişehir’de açılıyor. Anadolu Üniversitesi Karikatür Sanatını Araştırma ve Uygulama Merkezi’nin daveti üzerine Eğitim Karikatürleri Müzesi’nde 8 Aralık 2010 Çarşamba günü Saat:17.30’da açılacak sergiyle sanatçının 50. yılı da kutlanacak. Daha önce İzmit, İstanbul ve Ankara’da açılan sergilerle kutlanan bu önemli yıldönümü son olarak Eskişehirli karikatür severlerle de kutlanacak.

  

  1945 (İzmit) doğumlu olan Nezih DANYAL; 1960 yılından bu yana, 100’ün üzerinde yayın organında karikatürler çizdi. Ulusal ve uluslararası yarışmalarda birçok ödül kazandı. Yurtiçi ve yurtdışında çeşitli kentlerde sergiler açtı. On bir karikatür albümü yayınladı, bu albümünden ikisi; (Devir ve Sergiler) İtalya ve Hollanda’da ödüllendirildi.

  1991 yılından başlayarak yedi yıl süreyle TRT1’de yayınlanan “Gün Başlıyor” programı içinde “Haftanın Karikatürü” köşesini hazırladı ve sundu.

  1994 yılında “Karikatür Vakfı”nı kurdu. Vakıf olarak 1995 yılından bu yana “Uluslararası Ankara Karikatür Festivali”ni her yıl düzenledi. Tokyo, Londra, Köln, Berlin, Roterdam, Varşova, Legnica, Bakü, Üsküp gibi kentlerde karma karikatür sergileri açtı.

  Nezih Danyal, halen FECO (Karikatürcü Kuruluşları Federasyonu) Türkiye başkanlığını da yürütmektedir.

  

  Danyal; Eskişehir sergisinde daha önce Almanya, Hollanda, Fransa, İngiltere, İran, Mısır, Japonya, Polonya ve Kıbrıs’ta sergilediği eserlerden bir seçme sunacak.

  

  

“50. Sanat Yılında”

“NEZİH DANYAL KARİKATÜR SERGİSİ”

Açılış: 8 ARALIK 2010  Çarşamba Saat: 17.30

Yer:  Anadolu Üniversitesi Eğitim Karikatürleri Müzesi

Akcami Mh. Malhatun Sk. No:6 Odunpazarı ESKİŞEHİR

Sergi Süresi: 08 Aralık 2010 – 31 Aralık 2010