ORHAN DOĞU KARİKATÜR SERGİSİ AÇILDI 

 Anadolu Üniversitesi Karikatür Sanatını Araştırma ve Uygulama Merkezi tarafından  düzenlenen                                                                                         ORHAN DOĞU Karikatür Sergisi 4 KASIM 2009  Çarşamba Saat: 17.30da Eğitim Karikatürleri Müzesi’nde açıldı.

 

Orhan DOĞU; 1932 yılında İstanbul Eyüp’te doğdu. Karikatür çizmeye ortaokul yıllarında başladı.                                                                                               Devlet Güzel Sanatlar Akademisi İç Mimarlık Bölümü’nü bitirdi.

Akbaba, Tef, Dolmuş dergileriyle çeşitli gazetelerde karikatürleri yayımlandı. Reklam Ajansları için karikatürlü reklamlar tasarladı.                                 Dekoratörlükle karikatürcülüğü birlikte yürüttü.

Yurt içinde ve dışında yapılan yarışmalarda ödüller kazandı. 1953 yılında Cumhuriyet gazetesinin düzenlediği                                                                                       Yunus Nadi Yarışması’nda birincilik ödülü, 1975 yılında İtalya’nın Vercelli kentinde yapılan uluslararası yarışmada özel ödül, 1980 de                                                     Doğayı Koruma Derneği Ödülü bunlardan bazıları…

 Ayrıca Orhan Doğu; kişisel sergiler açtı, karma sergilere katıldı, ulusal ve uluslararası yarışmalarda jüri üyeliği yaptı.                                                              Bir dönem Karikatürcüler Derneği Başkanlığı’nı da yürüttü (1990).

Orhan Doğu; karikatürlerinde renk kullanmayı sever, ayrıntı ve titiz çalışma ustasıdır, bir ağacın yapraklarını teker teker yapmaktan zevk alır,                      noktayı bile hesap ederek yerine koyar.

Orijinal büyük boy çalışmalardan oluşan Orhan Doğu  sergisi 4 Aralık 2009 tarihine kadar sürecek.