Turhan SELÇUK Eğitim Karikatürleri Müzesi’nde

“Yokluğunun 1. Yıldönümünde Turhan Selçuk Sergisi” ile anıldı.

 

Turhan SELÇUK’u Anma Sergisi sanatçının toprağa verilişinin yıldönümü olan 14 Mart 2011 Pazartesi günü saat: 17:30’da Eskişehirlilerin yoğun katılımlarıyla A.Ü. Eğitim Karikatürleri Müzesi’nde açıldı.

  

  Anma sergisinin açılışına sanatçının eşi Ruhan SELÇUK’un yanısıra Büyükşehir Belediye Başkanı Prof. Dr. Yılmaz BÜYÜKERŞEN, Odunpazarı Belediye Başkanı Burhan SAKALLI, Tepebaşı Belediye Başkanı Ahmet ATAÇ, Anadolu Üniversitesi eski Rektörlerinden Prof. Dr. Engin ATAÇ, Cumhuriyet Gazetesinden Hakan Derman da hazır bulundu.

  

  Sergi açılışını Büyükşehir Belediye Başkanı Prof. Dr. Yılmaz Büyükerşen yaptı. Turhan Selçuk’un dünyanın mübalağasız en büyük karikatür sanatçılarından biri olduğunu ifade eden Büyükerşen, sergide bulunan 30 yıl önce çizilmiş karikatürlerin bile içinde bulunduğumuz durumu ne kadar güzel yansıttığını bunun da Turhan Selçuk’un ne denli ileri görüşlü bir karikatürist olduğunu gösterdiğini ifade etti.

  

  Büyükşehir Belediye Başkanının ardından söz alan Ruhan SELÇUK ise konuşmasında Almanya’da açtıkları insan hakları konulu sergideki anısını paylaştı. Serginin yapıldığı üniversitedeki ilgili Alman’ın türkçesinin Turhan Bey’i şaşırttığını, bu kadar düzgün türkçeyi nasıl öğrendiğini sorduğunda kendisine çekmecesinden Abdülcanbaz karikatür arşivini çıkarıp gösterdiğini ve türkçeyi bu karikatürlerden öğrendiğini anlattı. Ruhan Selçuk, sanatçılığının yanında insan olarak Turhan Selçuk portresini çizdi.

  

  Anadolu Üniversitesi eski Rektörlerinden Prof. Dr. Engin ATAǒta söz alarak Rektörlüğü döneminde 1998 yılında Turhan SELÇUK’a Fahri Doktora unvanı verildiğini ve 2005 yılında Eğitim Karikatürleri Müzesi’nde Turhan Selçuk’un açtığı kişisel sergisiyle Eğitim Karikatürleri Müzesine büyük katkılar sağladığını kaydetti.

  

  Daha sonra Eskişehirli karikatürcü Beytullah Heper’de Turhan Selçukla ilgili anılarını ziyaretçilerle paylaştı. Açılışı takiben Turhan Selçuk’un karikatür üzerine söyleşilerinden oluşan bir sunum da perdeye yansıtıldı.

  

  Turhan SELÇUK’u anma Sergisinde 60 adet renkli ve siyah beyaz karikatürle Turhan SELÇUK’a ait kişisel eşyaları ve fotoğrafları 8 Nisan 2011 gününe kadar Anadolu Üniversitesi Eğitim Karikatürleri Müzesi’nde izlenebilecek.

  

YOKLUĞUNUN 1. YILDÖNÜMÜNDE TURHAN SELÇUK KARİKATÜR SERGİSİ

Açılış: 14 Mart 2011  Pazartesi Saat: 17.30

Yer:  Anadolu Üniversitesi Eğitim Karikatürleri Müzesi

Akcami Mh. Malhatun Sk. No:6 Odunpazarı ESKİŞEHİR

Sergi Süresi: 14 Mart 2011 - 08 Nisan 2011