“Ege’nin karşı kıyısından”

Karikatür Sergisi Açıldı

 

Anadolu Üniversitesi Eğitim Karikatürleri Müzesi’nde Yunanistan’dan Athanasios EFTHIMIADIS’in karikatürlerinden oluşan “Ege’nin Karşı Kıyısından” sergisi açıldı.

 

7 Mayıs Cuma günü saat; 17.30’da açılan sergi büyük ilgi gördü.

 

Athanasios EFTHIMIADIS ;1944 yılında İstanbul’da doğmuş, 1968 yılında İstanbul Teknik Üniversitesi İnşaat Fakültesi’ni bitirmiş. 1976’da şu anda yaşamakta olduğu Atina’ya yerleşmiş. “Ben 30 yıl Türkiye’de yaşadım, 32 yıldır Atina’da yaşıyorum. Askerliğimi Ankara’da yaptım, Türk pasaportu taşıyorum” diyor.

 

Serginin açılışını Anadolu Üniversitesi Rektör Yardımcıları Prof. Dr. Hasan MANDAL ve Prof. Dr. Naci GÜNDOĞAN yaptı. Mandal yaptığı konuşmada “ Adı zor söylense bile bizden biri O. Yunanistan’dan buraya kadar gelerek üniversitemizin müzesinde sergi açmasından dolayı hem kendisine hem de eşine teşekkür ediyoruz” dedi. Rektör Yardımcısı Gündoğan da sanatçının eşine çiçek takdim ederek “Hoş geldiniz” dedi.

 

Açılışta A.Ü. Güzel Sanatlar Fakültesi Dekanı Prof. Zehra ÇOBANLI, üniversite öğretim üyeleri, Eskişehirli karikatürcüler, karikatürseverler ve öğrenciler vardı. Ayrıca sanatçının İstanbul Teknik Üniversitesi’nden sınıf arkadaşları da sürpriz yaparak açılışta bulundular.

 

Athanasios EFTHIMIADIS gerek arkadaşlarından, gerekse Eskişehirlilerin ilgisinden dolayı çok heyecanlandı. Yaptığı konuşmada: “Serginin Eskişehir’de oluşu benim için ayrı bir önem taşıyor ve aynı zamanda sevinç kaynağı oluyor, çünkü bu şehir yalnız Türkiye için değil, gelişen ülkelere örnek olarak gösterilecek bir kent düzeyine çıkmış. Anadolu Üniversitesi dünyanın en popüler 100 üniversitesi arasına girmiş. Bu ortamda sizlerle birlikte olmak mutluluğunu sağlayan üniversite yetkililerine teşekkür ediyorum, Mizah ve karikatürü çok seven Ege’nin karşı yakasından sizlere selam ve sevgiler iletiyorum” dedi.

 

Sanatçı sergi açılışında tüm katılımcılara kartpostallarını imzalayarak dağıttı.

 

Türk ve yunan kültürünün ortak yanlarını yansıtan 60 renkli karikatürden oluşan sergi 1 Ağustos’a kadar izlenebilecek.

 

 

“Ege’nin karşı kıyısından”

Athanasios EFTHIMIADIS Karikatür Sergisi

Açılış: 7 MAYIS 2010  Cuma Saat: 17.30

Yer:  Anadolu Üniversitesi Eğitim Karikatürleri Müzesi

Akcami Mh. Malhatun Sk. No:6 Odunpazarı ESKİŞEHİR

Sergi Süresi: 7 MAYIS 2010  – 1 AĞUSTOS 2010